Rekor seviyede boş kontenjan

Aşağa gitmek

Rekor seviyede boş kontenjan

Mesaj tarafından Yönetici Bir Cuma Ağus. 14, 2009 9:52 am

Adaylar, devlet, vakıf ve KKTC üniversitelerindeki 88 bin 571 kontenjanı tercih etmedi. Boş kontenjanların 40 binini yüksekokullar oluştururken açıköğretimi geçen yıla oranla seçenler 70 bin azaldı.

YÖK bu yıl için kontenjanları 88 bin artırmış, ayrılan alanların boş kalmaması için de bir 'son dakika değişikliği' ile 145 ve 165 olan baraj puanlarını geçmeyi kolaylaştırmıştı. 90 bin öğrenciyi 165 puanın üzerine çıkaran bu kolaylığa rağmen bölümlerin boş kalmasında, katsayı engelinin kaldırılmasıyla 'öğrencilerin şansını puan kaybı yaşamadan önümüzdeki yıl denemek istemeleri' etkili oldu. Geçen sene boş kontenjan sayısı 24 binde kalmış, Açıköğretim dahil 833 bin kişi üniversiteye yerleşmişti.

YÜKSEKOKUL, VAKIF VE

KKTC ÜNİVERSİTELERİ BOŞ

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) verilerine göre ÖSS'de tercih yapacak veya sınavsız geçiş hakkı bulunan 1 milyon 390 bin adaydan 958 bini form gönderdi. Geriye kalan 432 bin aday ise tercih yapmadı. Üniversitelerin lisans programlarına (fakültelere) 290 bin, ön lisans programlarına (yüksekokullara) da 238 bin olmak üzere toplam 528 bin kişi yerleştirildi. Geçmiş yıllarda neredeyse tamamı ilk yerleştirmede dolan devlet üniversitelerinin fakültelerinde bu yıl 6 bin 730 kontenjan boş kaldı. Bunların daha çok eğitimi akşam yapılan ve paralı olan 'ikinci öğretim' bölümleri olduğu öğrenildi. KKTC üniversitelerindeki 16 bin kontenjanın sadece 4 bini dolarken, vakıf üniversitelerindeki 73 bin kontenjanın 28 binini (yüzde 38,Cool seçen olmadı. Kontenjanların boş kalmasında, 'vakıf üniversitelerinin yüksek ücretleri, yeni açılan bölümlerle bu yıl vakıf üniversitelerinin kontenjanlarının 14 bin artırması, YÖK'ün genel kontenjanları yükseltmesi ve KKTC'deki masrafların fazla olması' da etkili oldu. Boş kontenjanların ekim ayında yapılacak 'ek yerleştirme' sonrasında azalması bekleniyor.

Kontenjan sınırı olmayan Açıköğretim'e ilgi ise geçen yıla göre azaldı. Geçen sene 328 bin kişinin yerleştiği fakülteye bu yıl 258 bin kişi girdi. Uluslararası ilişkiler, edebiyat gibi yeni bölümleri açılan Açıköğretim'in tercih edilmemesine, öğrencilerin önümüzdeki yıl katsayısız üniversite sınavına girmek istemeleri gerekçe gösterildi.

Birincilerin tercihi tıp oldu

ÖSS'de dereceye giren 17 adaydan 7'sinin tıp fakültesine yerleştiği ortaya çıktı. Sonuçlara göre SÖZ-1 ve EA-1 puan türlerinin birincisi Mustafa Öztürk, Hacettepe Tıp'a yerleşti. SÖZ-1 ve EA-1'de ikinciliği paylaşan Berkay Dertsiz İstanbul Tıp'ı kazandı. SAY-1 birincisi Gülşen Yücel ve SAY-2 birincisi Çağatay Ermiş de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi. İkinciliği paylaşan Ömer Yakar, burslu olarak Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kayıt hakkı kazandı. EA-2'de birinci olan Mücahid Erdoğan, Cerrahpaşa İngilizce Tıp bölümüne yerleşti. Dil puanlarında Fransızca birincisi Muazzez Çiğdem Oba ise Cerrahpaşa İngilizce Tıp'ta okuma başarısını elde etti.

5 okul birincisinden biri açıkta

Yerleştirme sonucunda yaklaşık 5 okul birincisinden birinin (yüzde 19) açıkta kalması dikkat çekti. 7 bin 755 okul birincisinden bin 468'i herhangi bir üniversiteye yerleşemedi. ÖSS'ye girerek tercihte bulunan 7 bin 513 ve sınavsız geçişten yararlanan 242 okul birincisinden toplam 4 bin 951'i üniversitelerin lisans programlarına kayıt hakkı kazandı. Okul birincilerinden bin 73'ü sınavsız geçişten yararlanarak yüksekokullara yerleşirken, 37'si ÖSS yoluyla yüksekokullara girme başarısını gösterdi. Lise birincilerinden 226'sı da Açıköğretim'i kazandı.

Kayıtlar 31 Ağustos-7 Eylül arası

2009-ÖSYS sınav sonuç belgeleri adaylara postayla yollanmayacak. Yerleştirme ve kimlik bilgilerini içeren fotoğraflı aday listeleri elektronik ortamda üniversite rektörlüklerine gönderilecek. Okullara kayıtlar 31 Ağustos ile 7 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Adaylar kayıt için gerekli evrakla birlikte yerleştirildikleri üniversiteye başvuracak. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan burs, öğrenim ve katkı kredisi ile başvurular http://www.kyk.gov.tr adresinden yapılabilecek.
Yönetici
Yönetici
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 422
Yaş : 99
Nerden : Dershaneden
Kayıt tarihi : 29/07/08

Kullanıcı profilini gör http://nevsehirugur.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz