2009 ÖSS'de Son Dakkika Değişimi!!!

Aşağa gitmek

2009 ÖSS'de Son Dakkika Değişimi!!!

Mesaj tarafından Yönetici Bir Salı Kas. 11, 2008 11:37 am

2009- ÖSS’deki Testler ve Kapsamları

Test

Testin kapsamı
Soru Sayısı Bakımından Yaklaşık Payı (%)
Tür

Türkçe’yi kullanma gücü ile ilgili sorular………………… (100)

Sos-1

Sosyal Bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular

Tarih………………………………………………... (43)

Coğrafya………………………………………......... (34)

Felsefe…………………………………………….... (23)
Mat-1

Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü ile ilgili sorular………………… (100)

Fen-1

Fen Bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular

Fizik……………………………………………………… (33,3)

Kimya…………………………………………………. (33,3)

Biyoloji………………………………………………...... (33,3)
Ed-Sos

Türk Edebiyatı – Dil ve Anlatım………………………….. (67)

Coğrafya* …………………………………………..…….. (33)


Sos-2

Tarih (Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dahil) …………………………. (44)

Coğrafya…………………………………………………….. (17)

Psikoloji……………………………………………………… (13)

Sosyoloji…………………………………………………….. (13)

Mantık……………………………………………………….. (13)
Mat-2

Matematik…………………………………………………… (60)

Geometri…………………………………………………….. (30)

Analitik Geometri…………………………………………… (10)
Fen-2

Fizik…………………………………………………………. (33,3)

Kimya……………………………………………………….. (33,3)

Biyoloji………………………………………………………. (33,3)
* Edebiyat-Sosyal Bilimler Testindeki Coğrafya soruları, Türkçe-Matematik alanında okutulan Coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacaktır.
Yönetici
Yönetici
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 422
Yaş : 99
Nerden : Dershaneden
Kayıt tarihi : 29/07/08

Kullanıcı profilini gör http://nevsehirugur.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: 2009 ÖSS'de Son Dakkika Değişimi!!!

Mesaj tarafından Yönetici Bir Salı Kas. 11, 2008 11:40 am

Flaş değişim birinci bölümden geometri soruları ismen tamamen kalktı (ancak bazı basit geometri sorularını matematiksel bilgi yolu çözüleceği unutulmamalı) yani meslek liselerinin, sözellerin, dil öğrencilerinin geometri dersi ihtiyacı olmayacak...
Fizik, Kimya Bioloji soru sayıları eşitlendi yani herbirinden 10 ar soru cıkacaktır.
Yönetici
Yönetici
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 422
Yaş : 99
Nerden : Dershaneden
Kayıt tarihi : 29/07/08

Kullanıcı profilini gör http://nevsehirugur.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: 2009 ÖSS'de Son Dakkika Değişimi!!!

Mesaj tarafından Admin Bir Perş. Kas. 13, 2008 11:57 am

Sevgili arkadaşlar yapılan duyuru tarih anlamında geç kalmışdır, yani değişikliğe itiraz edilme hakkı vardır. Mahkemelik bir durum olması halinde değişiklik iptal edilebilir. Bunu gözönüne alarak çalışmalrınızı yönlendirmenizde fayda var bilginize...
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 9
Kayıt tarihi : 28/07/08

Kullanıcı profilini gör http://nevsehirugur.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: 2009 ÖSS'de Son Dakkika Değişimi!!!

Mesaj tarafından PSiKoPaT =) Bir Perş. Kas. 13, 2008 5:46 pm

en cok fen-1-2 ye sevindim =D mat-1 in geometri zaten kolay oluyordu =))
PSiKoPaT =)
PSiKoPaT =)
Aktif Kullanıcı
Aktif Kullanıcı

Mesaj Sayısı : 91
Yaş : 26
Nerden : nevs.
Kayıt tarihi : 16/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: 2009 ÖSS'de Son Dakkika Değişimi!!!

Mesaj tarafından Yönetici Bir Çarş. Kas. 26, 2008 12:41 pm


2009 -ÖSS'DE BÜYÜK DEĞİŞİKLİK YOK

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, 2009 -ÖSS'de "Zaman Zarlığından" Dolayı Büyük Bir Değişiklik Olmayacağını Bildirdi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, 2009-ÖSS'de "zaman zarlığından" dolayı büyük bir değişiklik olmayacağını bildirirken, "Ama ufak tefek değişiklikler yapabiliriz. Bu değişiklikler için bir komisyon çalışıyor, henüz çalışmalarını tamamlamadı" dedi.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ise, 2009-ÖSS'nin 14 Haziranda yapılmasının planlandığını, Şubat ortalarında başvuruların başlayacağını bildirirken, 2009-ÖSS sorularının yenilenen lise müfredatına göre hazırlanacağına dikkat çekti ve "Biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir. Çünkü bu sene son sınıfta olanlar okumuşlardır onu. Yani ders düzeyinde olmasa bile konu düzeyinde değişiklikler olabilir." uyarısında bulundu.
Bunun eski adayları dezavantajlı duruma düşüreceğinin anınmsatılması üzerine, "Biraz olabilirler" diyen Yarımağan, psikoloji sorularına ilişkin eleştirilere işaret etti. Yarımağan, bu soruların "Sosyal-2" testi içine alındığını anımsatarak şöyle devam etti:
"Psikoloji ile ilgili sorun üniversitelerden kaynaklanıyor. Psikoloji bir sosyal bilimdir. Dolayısıyla sosyal bilimlerden gelen öğrencileri almaları lazım. Üniversiteler diyorlar ki 'Türkçe-Matematik'ten gelen öğrenciler daha iyi öğrenci, onları alalım'. Bu nedenle puan türünü eşit ağırlıklı yaptılar. Ama bu puan türü (Türkçe-Matematik) alanının puan türü olduğu için bu alandaki öğrenciler psikoloji okumadan geliyorlar. Hep eleştiriyorlar, 'Psikoloji bölümüne gelecek öğrencilere psikoloji sorusu sorulmuyor' diye. Sorulmuyor çünkü bu bölüme eşit ağırlıklı puanla almak istiyorlar, bu puan türü de Türkçe-Matematikçilerin puanı."
Yarımağan, ayrıca "Analitik Geometri"nin fen bilimleri alanında zorunlu ders haline getirildiğini, bu nedenle 2009-ÖSS'de bu dersten "Sayısal-2" alanında sorular yöneltileceğini bildirdi.
-KATSAYI DEĞİŞEBİLİR Mİ?-
2009-ÖSS'de uygulanacak değişikliklerden birinin katsayı uygulamasıyla ilgili olup olmadığı sorusuna YÖK Başkanı, "Öyle değil. Bütün alternatifleri önümüze getirecekler. Biz onlardan çok geniş kapsamlı bir çalışma istedik. Sadece alan, ağırlıklar değil, başka türden yapılabilecek iyileştirmeler varsa onları da Genel Kurulun dikkatine sunmalarını istiyoruz. Genel Kurulun da onlardan en iyisini seçmesini bekliyoruz. Henüz sunmadılar. Ama sonuna doğru geldiler." karşılığını verdi.
Özcan, değişikliklerin adaylara duyurulma zamanıyla ilgili olarak da, "Çok önemli şeyler değişmeyeceği için son dakikaya kadar bekleyebilirsiniz. Bu sene ÖSS'de ciddi bir şeyler beklememek lazım, zamanın azalması yüzünden. Ama ciddi değişiklikler yapacaksanız onu bir yıl önceden duyurmak lazım. Köklü değişiklikler olursa ancak 2010 yılında olur. 2009'da ufak tefek değişiklikler olabilir" diye konuştu.
Yönetici
Yönetici
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 422
Yaş : 99
Nerden : Dershaneden
Kayıt tarihi : 29/07/08

Kullanıcı profilini gör http://nevsehirugur.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: 2009 ÖSS'de Son Dakkika Değişimi!!!

Mesaj tarafından Yönetici Bir Çarş. Kas. 26, 2008 12:43 pm


'ÖSS'DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK YAPILMAYACAK'YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSS ile İlgili Olarak Bu Yıl "Zaman Darlığından" Dolayı Büyük Bir Değişiklik Yapılmayacağını Belirtti. ÖSS Sorularının Bu Yıl Mezun Olanlara Göre Düzenleneceğini Söyleyen Özcan, "Eski Mezunlar Okumadığı Derslerden Sorularla Karşılaşabilir" Dedi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSS ile ilgili olarak bu yıl “zaman darlığından” dolayı büyük bir değişiklik yapılmayacağını belirtti. ÖSS sorularının bu yıl mezun olanlara göre düzenleneceğini söyleyen Özcan, "Eski mezunlar okumadığı derslerden sorularla karşılaşabilir" dedi.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da 2009-ÖSS'de yöneltilecek soruların yenilenen lise müfredatı göz önünde bulundurularak hazırlanacağı belirterek, “Biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir” diye konuştu.
YÖK Başkanı Özcan ve ÖSYM Başkanı Yarımağan, 2009-ÖSS'ye ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
2009-ÖSS'de adayları ne gibi değişikliklerin beklediği sorusuna Özcan, “ÖSS ile ilgili bu sene maalesef vakit darlığından dolayı çok ciddi, büyük bir değişiklik yapamayacağız ama ufak değişiklikler yapabiliriz” yanıtını verdi.
Bu değişikliklerin neler olacağı sorusu üzerine Özcan, “Onu şimdi söylemek istemiyorum. Bu değişiklikler için bir komisyon çalışıyor. Komisyonun çalışmaları, hazırlıkları henüz tamamlanmadı” dedi.
“Bu değişikliklerden biri katsayı mı?” sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu:
“Öyle değil. Bütün alternatifleri önümüze getirecekler. Biz onlardan çok geniş kapsamlı bir çalışma istedik. Sadece alan, ağırlıklar değil, başka türden yapılabilecek iyileştirmeler varsa onları da Genel Kurul'un dikkatine sunmalarını istiyoruz. Genel Kurul'un da onlardan en iyisini seçmesini bekliyoruz. Henüz sunmadılar. Ama sonuna doğru geldiler.”
Yapılacak değişikliklerin adaylara ne zaman duyurulacağı yönündeki soruya Özcan, “Çok önemli şeyler değişmeyeceği için son dakikaya kadar bekleyebilirsiniz. Bu sene ÖSS'de ciddi bir şeyler beklememek lazım, zamanın azalması yüzünden. Ama ciddi değişiklikler yapacaksanız onu 1 yıl önceden duyurmak lazım. Köklü değişiklikler olursa ancak 2010 yılında olur. 2009'da ufak tefek değişiklikler olabilir” karşılığını verdi.
Milli Eğitim Bakanlığının lise müfredatını değiştirdiğine işaret eden Özcan, ÖSS'de soruların yeni müfredat doğrultusunda hazırlanacağını kaydetti.
ÖSS'de yapılacak değişikliklerle ilgili çalışan komisyonda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğunu belirten Özcan, komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile de görüşeceğini ifade etti.
2009-ÖSS 14 HAZİRAN'DA
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, 2009-ÖSS'nin 14 Haziranda yapılmasının planlandığını, başvuruların da Şubat ayının ortalarında başlayacağını kaydetti.
Lise müfredatındaki değişikliklerin 2009-ÖSS'de sorulara nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Yarımağan, sınavda testlerin kapsamına ilişkin daha önce açıklama yaptıklarını anımsattı.
Yarımağan, şöyle konuştu:
“Bizim ÖSYM olarak ana ilkemiz şu: Biz bu yıl soruları hazırlarken, bu yıl mezun olanları öncelikle dikkate alıyoruz. Bu adayların okudukları derslerle
ilgili bilgileri Milli Eğitim Bakanlığından aldık. Bütün kitapları, programları aldık. Soruları buna göre hazırlıyoruz. Ama ufak tefek şeyler dışında çok köklü değişikler yok.
Özetle, biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların bu yıl, geçen yıl, 2 yıl önce, son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Yani hep son sınıflara göre hazırlanır. Müfredatta değişiklik olursa örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir. Çünkü bu sene son sınıfta olanlar okumuşlardır onu. Yani ders düzeyinde olmasa bile konu düzeyinde değişiklikler olabilir.”
“ESKİ ADAYLAR BİRAZ DEZAVANTAJLI”
“Bu durumda eski adaylar dezavantajlı durumdalar mı?” sorusuna Yarımağan, “Biraz dezavantajlı olabilirler” dedi.
Psikoloji sorularına ilişkin eleştirilerde bulunulduğunu söyleyen Yarımağan, bu soruların “Sosyal-2” testine dahil edildiğini anımsattı. Yarımağan, şunları kaydetti:
“Psikoloji ile ilgili sorun üniversitelerden kaynaklanıyor. Psikoloji bir sosyal bilimdir. Dolayısıyla sosyal bilimlerden gelen öğrencileri almaları lazım. Üniversiteler diyorlar ki (Türkçe-Matematik'ten gelen öğrenciler daha iyi öğrenci, onları alalım). Bu nedenle puan türünü eşit ağırlıklı yaptılar. Ama bu puan türü (Türkçe-Matematik) alanının puan türü olduğu için bu alandaki öğrenciler psikoloji okumadan geliyorlar. Hep eleştiriyorlar (Psikoloji bölümüne gelecek öğrencilere psikoloji sorusu sorulmuyor) diye. Sorulmuyor çünkü bu bölüme eşit ağırlıklı puanla almak istiyorlar, bu puan türü de Türkçe-Matematikçilerin puanı.”
Yarımağan, “Analitik Geometri”nin fen bilimleri alanında zorunlu ders haline getirildiğini, bu nedenle 2009-ÖSS'de bu dersten “Sayısal-2” alanında sorular yöneltileceğini söyledi.
Yönetici
Yönetici
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 422
Yaş : 99
Nerden : Dershaneden
Kayıt tarihi : 29/07/08

Kullanıcı profilini gör http://nevsehirugur.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz