Beş Hececiler!

Aşağa gitmek

Beş Hececiler!

Mesaj tarafından Yönetici Bir Ptsi Ekim 20, 2008 1:22 pm

Milli Edebiyat dönemi temsilcierinden M.Emin Yurdakul’un hece vezni ile yazdığı şiirlerin halk tarafından benimsenmesinin de etkisiyle hece vezni şairler tarafından yaygın şekilde kullanılmaya başlandı.. Milli edebiyatın temel ilkelerinin izinden giderek eser veren beş şair, zamanla Beş Hececiler adı ile anılmaya başlandı. Daha çok hecenin 11’li ve 14’lü kalıplarını kullanmışlardır. Şiirlerini hece vezni ile yazmanın yanı sıra yrt sevgisi, kahramanlık, aşk, yurt güzellikleri gibi temaları işlediler. Etkileri 1930’lara kadar sürmüştür.
Bu şairler:
Faruk Nafiz Çamlıbel:(1898-1973)Beş hececilerin en başarılı şairidir. Hecenin yanı sıra aruz vezi ile de şiir yazmıştır. Şiirlerinde Anadolu, memleket sevgisi, kahramanlık, aşk, hasret, doğa güzellikleri, ölüm, gibi konuları işlemiştir.
Eserleri: Han Duvarları, Çoban Çeşmesi, Dinle Neyden, Gönülden Gönüle adlı şiir kitapları ve Akın, Özyurt, Kahraman (konusu, İslâm öncesi Türk kültürü) ve Canavar adlı manzum tiyatroları vardır.
Enis Behiç Koryürek: 1892-1949)Şiire aruz ile başlamış, sonra heceye yönelmiştir. İlk şiirlerinde aşk konusu öne çıkarken, sonraları milli duygular ve kahramanlık teması ağırlık kazanmıştır.
Eserleri: Miras, Güneşin Ölümü adlı şiir kitapları vardır.
Halit Fahri Ozansoy: (1891-1971)Önceleri aruz vezni ile yazmış, daha sonra “Aruza Veda” adlı şiiri ile aruzdan heceye yönelmiştir. Konuşma dilini şiirlerinde başarı ile kullanmıştır. Daha çok kişisel konuları işlenmiştir. Melankoli ve karamsarlık duygusu hissedilir. Şiir, roman ve tiyatro türünde eserler vermiştir.
Eserleri: Cenk Duyguları, Efsaneler (şiir); Hayalet, Baykuş (manzum tiyatro) önemli eserlerindendir.
Orhan Seyfi Orhon: (1891-1972)Şiirlerinde konuşma dilini başarıyla kullanmştır. Bireysel kunuların yanı sıra, milli temaları da işlemiştir.
Eserleri: Fırtına ve Kar, Peri Kızı ile Çoban hikâyesi, Gönülden Sesler, O Beyaz Bir Kuştu bilinen eserleridir.
Yusuf Ziya Ortaç: (1895-1967)Diğer hececiler gibi, şiire aruzla başlamış, sonra heceye yönelmiştir. Günlük hayatın çeşitli yansımalarını, kahramanlık temasını şiirde işlemiştir. Aynı zamanda Akbaba adlı bir mizah dergisi çıkarmıştır.
Eserleri: Akından Akına, Aşıklar Yolu, Yanardağ, Bir Rüzgâr Esti bilinen eserlerindendir.
Yönetici
Yönetici
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 422
Yaş : 99
Nerden : Dershaneden
Kayıt tarihi : 29/07/08

Kullanıcı profilini gör http://nevsehirugur.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz